OBEZİTE KADERİNİZ DEĞİL!

bookcover2
image_pdfimage_print

İlk kitabım olan Obezite Kaderiniz Değil 2011 yılında yayımlandıktan sonra obezite cerrahisi ile ilgili birçok yeni gelişme gündeme geldi. Bununla paralel olarak Türkiye’de obezite ameliyatlarında çok ciddi bir artış yaşandı ve bu tedavi şekline bakış açısında pozitif değişimler oluştu. Önümüzdeki yıllarda bu artışın daha fazla olması beklenmektedir. Ancak her zaman söylediğim gibi obezite ameliyatlarının “sihirli bir değnek olmadığı”, ancak “çok etkili bir araç olduğu” unutulmamalıdır.

Bugün için obezite cerrahisinin, obezite ve obeziteyle ilgili durumlarda en etkin tedavi yöntemi olduğu bilinmektedir. Giderek artan veriler bu yöntemin Tip 2 Diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı ve obstrüktif uyku apnesi gibi farklı metabolik hastalıklar ve durumlar için de mevcut en etkili tedavi yöntemlerinden biri olduğunu göstermektedir.

Obezite cerrahisinde ameliyat sonrası başarıyı artırmanın en önemli noktalarından bir tanesi “ekip çalışması” ile hastalara ameliyat sonrasında yeni yaşamlarında, özellikle beslenme noktasında ve psikiyatrik/psikolojik destek verilmesinin çok önemli olduğudur.

Bu ikinci kitap bir ekip çalışmasının ürünü olarak ameliyat öncesinden başlayıp, ameliyat sonrasında uzun bir döneme yayılan takip sürecinde hastalarımıza daha faydalı olmak amacıyla güncel bilgilerin eşliğinde hazırlanmıştır.

Yeni hayatınızı oluşturmanız için en doğru bilgilere ulaşacağınız bu kaynak, obeziteyle savaşınızda en önemli rehberiniz olacaktır.

Unutmayın, elde edeceğiniz başarı, karar verdiğiniz an başlar…

15179229_10154484575762529_2760576375130716950_n

Prof. Dr. Halil Coşkun
Obezite ve Metabolik Cerrahi