HOBİLERİM

image_pdfimage_print

Cerrahlar mesleki dönemleri içerisinde hobileri ile uğraşabilen veya bunlar için zaman ayırabilen kişiler malesef olamıyorlar, en azından benim gözlemim bu yönde. Oysa hepimiz için gerekli olan ve bizlerin farklı yönlerini ortaya çıkarabilen uğraşlarımızın olması gerekiyor.

Bir cerrah olarak hayatımızın büyük bir kısmı hastane ve ameliyathanelerde geçiyor. Zamanla mesleki anlamda bir rutin içine giriyorsunuz. Sanırım bu durum yoğun çalışılan tüm meslek gruplarında mevcut. Kendinizi daha iyi hissetmek ve işinizi daha iyi yapabilmek için farklı alanlarda hobilere ve ilgi alanlarına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum. En azından zevkle yapılan bir hobinin kişinin hem ruh hem de beden sağlığına iyi geldiğini söyleyebilirim.

Hobiler insanın tahmin etme, strateji geliştirme, planlı hareket etme, ayrıntıları görebilme, sorunlarla başa çıkmadaki hakimiyetini artırır. Düzenli olarak bir hobiye zaman ayırmak, o hobiyi geliştirmek adına yoğunlaşmak zamanı daha iyi yönetmemizi sağlar. Güçlü bir öz disiplin geliştirdiğimizde sadece iş hayatında değil, hayatımızın diğer alanlarında da hedeflerimize daha kararlı bir şekilde yürürüz.

Eğer hayatı bir bütün olarak algılayabilirsek hem işlerimizi ve sorumluluklarımızı yerine getirip hem de hobilerimize yer açabiliriz.

- HEYKEL –

Hepimizin hayatının belli dönemlerinde öğretmenim/hocam dediğimiz kişileri olur, benim içinde 2015 yılında bu anlamı taşıyan kişisi Heykeltraş G. S. Fuge Demirok oldu. Cerrahi dışında ellerimi kullanarak farklı birşeylerin üretilebildiğini görmek, dünya için küçük benim için oldukça büyük bir adım.

- STİL ve MODA -

Sosyal medyanın görsel yüzü olarak tanımladığım Instagram’da stil, moda, giyim ve kombin üzerine kendi kişisel tercihlerimi ve tarzımı paylaşıyorum. Bu şekilde yaptığım paylaşımlar son 1 yıldır yoğunluk kazandı ve şu an hesabımın büyük kısmını oluşturuyor. Hastalarımın büyük bir kısmı ve hatta meslektaşlarım önemli takipçilerim. Özellikle hastalarımdan olumlu geri bildirimler alıyorum. Bir hekimi mesleğinin haricinde, hele de görselliğin ön planda olduğu moda alanında ilgiyle takip ettiklerini söylemeleri son derece gurur verici bir durum.